1.chlapecký oddíl

Chceš prožít velké dobrodružství?

Přijď na pravidelné skautské schůzky, které máme:

• pro děti do 12 let (vlčata) v pátek od 15:00
  • pro děti od 12 let (skauty) v pátek od 17:30

Pokud bys potřeboval vědět nějaké podrobnosti předem, neváhej se zeptat na t.foldyna@seznam.cz, případně napiš SMS na tel. +420 732 586 796.

A kde se vlastně scházíme?

Klubovnu máme v historické budově Staré fary na Pražmě. Je to kouzelné místo s velkou zahradou, kde můžeme hrát nejrůznější hry, jak v létě, tak v zimě. Klubovnu jsme si vyzdobili malbami symbolů jednotlivých družin. Ale co je to ta družina… To je parta kamarádů, co se spolu scházejí právě na těch schůzkách, hrají různé hry, objevují přírodu a snaží se pečovat o své okolí. Taky se scházíme na Morávce v údolí Vlaský, kde máme sklad a louku, kterou používáme k nacvičování skautské praxe.

Bereme nové členy?

Ano, bereme děti od 6 let (prvňáky), předškoláky po domluvě, když třeba mají sourozence apod. Horní věková hranice stanovena není :-). Máme mezi sebou nováčky, benjamínky (to jsou ti nejmenší), vlčata (7-11 let), skauty (12-16 let), rovery (15+) a dospělé členy.

Nejvíce členů máme z vesnice Morávka, ale nezáleží na tom, odkud jsi.

Tradiční akce

A na jaké akce se můžeš letos například těšit?

• Maškarní Meet (tradiční akce jako taková vzpomínka na on-line skauting) – únor
  • Zimní táboření – únor
  • Jarní výstup na Ivančenu – duben
  • Závod vlčat a světlušek – květen
  • Letní tábor – prázdniny
  • Podzimní výstup na Ivančenu
  • Střediskové minizávody – 17. či 18. listopadu
  • Divadlo v kostele na Mikuláše – prosinec
  • Betlémské světlo a vánoční besídka-prosinec

Historie oddílu

Náš oddíl vznikl v roce 1991, rozdělením tehdy smíšeného oddílu na chlapecký a dívčí, to jsme ještě byli pod střediskem Frýdek. Už tehdy jsme se scházeli v klubovně na Staré faře, pomáhali s opravou klubovny, stloukali první podsady a sháněli táborové vybavení.

V roce 1998 jsme v činnosti pokračovali už pod nově vzniklým střediskem Štít Pražmo. Náš oddíl se může pyšnit i úspěchy na tradičních skautských Svojsíkových závodech.

Tradičně míváme letní tábory hlavně v Beskydech, nejčastěji máme tábory v Komorní Lhotce a na Morávce – Kršlích.

Pomáháme s péči o významný skautský památník Ivančena nedaleko Lysé hory. Udržujeme zahradu u klubovny a pomáháme s rekonstrukcí stodoly, která slouží jako střediskový sklad.

Stejně jako i jiné oddíly, i my jsme prožívali covidovou dobu v on-line světě, byla to zajímavá zkušenost. Nyní se již od začátku války podílíme na pomoci Ukrajině.

Spolupracujeme s dalšími oddíly a obcemi, zejména jsou to vesnice Pražmo a Morávka. S obcí Morávka je to spolupráce na vzpomínkových akcích, na prezentaci obce, Vrcholu Festivalu sněhu či závodu Travný Trek. Také spolupracujeme s římskokatolickou farností Morávka, neboť právě na Staré faře máme klubovnu. V poslední době také vyvíjíme činnost spolu se spolkem Cesta naděje života, se kterou pomáháme Ukrajině.

Funkce v chlapeckém oddíle

• Vedoucí oddílu: Drákula
  • Zástupce: Elf
  • Další zástupce a hlavní ekolog: EkoRadim